Projekt Više kretanja, manje tipkanja ide dalje

Autor: Zvonimir Imgrund, 6. 12. 2015.

90 godina SŠ Delnice obilježeno i u prosincu

Iako zimski mjesec, prosinac nije umanjio intenzitet aktivnosti obilježavanja 90 godina SŠ Delnice i nastavak projekta Više kretanja, manje tipkanja koji kao prioritet ima aktivirati učenike na kretanje, istraživanje i aktivno sudjelovanje u okolini čime se smanjuje vrijeme provedeno u mirovanju i često nesvrsishodnom tipkanju  po tipkovnicama mobitela, računala ili tableta. Naime, porazni statistički podatci pokazuju da je četvrti uzrok smrtnosti upravo nekretanje ili premala tjelesna aktivnost, posebice u tinejdžera, što automatski prouzrokuje postotak povećanja pretile populacije. U skladu s time, u prosincu kao mjesecu blagdanskog ozračja naglasak je na što više kretanja i brige za zdravlje. Tako su učenici drugih razreda 2.12. 2015. imali priliku poslušati motivacijsko-edukacijsko predavanje vrsnog alpinističkog stručnjaka, člana Riječkog alpinističkog kluba i voditelja alpinističke ekspedicije u Boliviju te bivšeg učenika Srednje škole Delnice, Elvisa Vikića. U nadahnutom predavanju Vikić je oduševio učenike svojim ekspedicijama, posebice fotografijama, a njegove inspirativne riječi:“Preuzmi odgovornost-pokreni se“ postale su svojevrstan moto projekta. Tako je, iako neradni dan, subota, 5.12. bila dan terenske nastave za grupu učenika prvog i drugog razreda koji su, zajedno sa svojim profesoricama (Bogić, Lisac i Mihajlović) proveli istražujući riječke znamenitosti i istražujući u svrhu interdisciplinarnog povezivanja. Jutro je započelo usponom na Veli vrh gdje su učenici mogli vizualno istražiti biološku raznovrsnost u prosincu (od veprine, paprati, kadulje, hrasta i sl.), talijanskih bunkera iz 2. svjetskog rata do urbanih postrojenja kao što su Vodosprema Streljana i Dezinsekcija Veli vrh. Potom je uslijedio uspon Trsatskim stubama uz zadatak provjeru srčanog pulsa prije uspona i nakon uz usporedbu prema brzini kretanja i dobnom rasponu-naime, učenici Fran Grenko i Marko Ivošević istrčali su dionicu dok u ostali išli hodajući, a na samom vrhu obavljena je izmjera i kod učenika i kod profesorica. Potom je uslijedilo razgledavanje iznimnog objekta Gradine te prekrasnog pogleda na Rijeku.  Završni dio dana bio je šetnja od Gradine do Cinestara gdje su učenici u sklopu medijske kulture pogledali film Igre gladi – Šojka rugalica. Rijeka se i ovaj put pokazala izvrsnim domaćinom, a projekt itekako uspješnim.