VALENTINOVO U KNJIŽNICI

Autor: Zvonimir Imgrund, 18. 2. 2016.

Narodna knjižnica i čitaonica Delnice ugostila je 30-ak maturanata koji su sat hrvatskoga jezika održali upravo u okruženju knjižnice u glazbeno-književnom jutru uz Dan zaljubljenih. Naime, u opuštenoj i spontanoj atmosferi, maturanti su, prema vlastitom izboru, čitali ili pjevali omiljene ljubavne stihove u sklopu kratkog programa 16 točaka za 16. 2. pod motom Osluhnimo ritam srca. Tako su knjižnicom odzvanjali zvuci Morske vile, Ljubavne, Budi moja voda, a vrlo inspirativan nastup imao je Rafael Cvitković pjesmom In the river Black Label Societysa. Na repertoaru našli su se poznati i antologijski stihovi Jacquesa Preverta, Pabla Nerude, Sergeja Jesenjina, Vesne Parun, Tina Ujevića, Antuna Branka Šimića, Dobriše Cesarića, itd. Da nije sve podređeno klasici, pobrinuli su se maturanti opće gimnazije koji su svojim originalnim izborom uljepšali književno jutro. Tako su se mogli čuti stihovi kultne grupe The Doors iz pjesama The spy i Love you two times, a svakako treba pohvaliti i izbor i izvedbu maturanta Danijela Štimca koji je pročitao stihove Osmog putnika: Krive sam staze gazio. I domaćini tj. djelatnice Narodne knjižnice i čitaonice Delnice pridružile su se čitanju ljubavnih stihova vrlo nadahnutim odabirima i izvedbom. Hvala Indiri, Ivani, Ivani i Olgici na gostoprimstvu i izvedbama. Bilo je to nesvakidašnje druženje, odmak od školske rutine u čast osjećaja zbog kojeg je svijet ljepši i ljudi bolji jedni prema drugima. Pa, iako će neki reći da je ljubav rezultat kemijskih procesa u amigdali i divljanju testosterona, a drugi sanjariti u ružičastim oblacima, jednostavno ne možemo poreći ljubav. Zato su ovi odabiri bili svojevrsna pohvala osjećaju zbog kojeg ili patimo ili smo ushićeni ili smo sretni ili jednostavno – osjećamo. Da bi susret bio još ljepši, pobrinuli su se naši gitaristi Cvitković; Kezele i Lisac te vrlo lijep vokal Dore Paulić. Uz već spomenute domaćine djelatnice knjižnice, s maturantima su bile profesorice Renier Valinčić, Mihajlović i Lisac.