Maturalna ekskurzija

Autor: Koraljka Renier Valinčić, 4. 9. 2017.

Maturanti Srednje škole Delnice vratili su se s maturalne ekskurzije koja je trajala od 26.08. do 01.09.2017.  Tijekom putovanja imali su prigodu posjetiti i obići znamenitosti četiriju država: Slovačke, Poljske, Češke i Mađarske. Prva destinacija bila je Bratislava gdje je odrađen panoramski i pješački razgled slikovite prijestolnice i rodnog grada Franza Lizsta. Druga destinacija bio je Krakow, poznati sveučilišni grad i dom 250000 studenata. U Krakowu posjećene su sljedeće lokacije: : židovska četvrt KAZIMIERZ, nekadašnja najbogatija židovska četvrti u Europi, dvorac WAWEL – bivše sjedište poljskih kraljeva, glavni gradski trg (RYNEK GLOWNY), KATEDRALA, FLORIJANSKA VRATA, BAZILIKA SV. MARIJE.  Maturanti su također posjetili WIELICZKU - poznati RUDNIK SOLI pod UNESCO-vom zaštitom. Na putu do svoje treće destinacije – Praga  - maturanti su obišli DRŽAVNI MUZEJ AUSCHWITZ-BIRKENAU, mjesto  najzloglasnijeg nacističkog koncentracijskog logora koje apsolutno nikoga nije ostavilo ravnodušnim. Po dolasku  u Prag  slijedio je obilazak praških znamenitosti kao što su Karlov most, STAROMESTSKE NAMESTI, HRADČANY, STRAHOVSKE NADVORI, LORETANSKE NAMESTI, HRADČANSKE NAMESTI, KATEDRALA  SV. VITA, PLOVIDBA VLTAVOM, posjet Pivnici Flek, Praški zoo vrt, Vidikovac, Dvorana ogledala. Posljednja destinacija ovog putovanja bila je mađarska prijestolnica Budapest ili Budimpešta u kojoj su maturanti obišli SPOMENIK SLOBODE, ELIZABETIN MOST, LANČANI MOST, RIBARSKI BASTION, MATIJAŠEVU CRKVU, slastičarne Budima i slikovite ulice, pogled na Parlament s Budima.  KELETY ŽELJEZNIČKI KOLODVOR,  TRG HEROJA sa spomenikom milenija,  ULICA ANDRASSY s reprezentativnim vilama i ambasadama, OPERA, te PARLAMENT. Uz razgledavanje jednako važno bilo je druženje s razrednicima i kolegama, zajednički izlasci  i veselje – sve ono što dolazi uz mladost – spoj učenja i zabave.