Malo pridonosim, puno dobivam - misli lokalno, djeluj globalno

Autor: Davor Pleše, 19. 5. 2020.

U Srednjoj školi Delnice nastavljaju se aktivnosti u sklopu projekta "Malo pridonosim, puno dobivam". Ovaj ekološki projekt pod vodstvom profesorica Jasminke Lisac, Bojane Kovačević, Tihane Zbašnik i profesora Davora Plešea do sad je već rezultirao organizacijom foto i literarnog natječaja, provedbom ankete o klimatskim promjenama i ekološkom ponašanju učenika srednjih škola u Gorskom kotaru te online prosvjednim performansom upozorenja uz Dan planeta Zemlje.

Posljednjih mjesec dana šestero učenika 2.b razreda s nastavnikom Engleskog jezika Davorom Plešeom prikupljalo je podatke te iznosilo svoja iskustva i misli o očuvanju okoliša. Jedan od glavnih ciljeva ove aktivnosti bio je prezentiranje konačnih uradaka učenicima iz partnerske srednje škole u Turskoj.

Učenici su za početak promišljali što oni, njihova obitelj, škola, mjesto u kojem žive te Republika Hrvatska rade po pitanju zaštite okoliša, kao i kako bi svatko od navedenih mogao u budućnosti još više doprinositi ekološkoj svijesti. Također su jednostavnim, ali jasnim i konkretnim porukama izrekli svoje mišljenje o značenju prirode i ekologije.

Pretraživanjem internetskih izvora, došli smo do zanimljivih podataka o količini otpada koju Hrvatska i njeni stanovnici proizvedu, postotcima otpada koji se reciklira, udjelu energije koja dolazi od obnovljivih izvora energije, ali i iz nuklearne elektrane Krško. Također smo saznali koliko je potrebno za biorazgradnju različitih materijala, a zanimljivi su i podaci koliko možemo uštedjeti korištenjem štednih žarulja ili zatvaranjem vode prilikom pranja zubi.

Učenici su istražili udruge koje se u Hrvatskoj bave ekologijom te pronašli primjere nekoliko projekata i akcija čišćenja koje su se provodile u našoj državi.

Osim ekološke svijesti, učenici su kroz projekt pokazali i svoje vještine dizajna i korištenja informacijsko-komunikacije tehnologije, odnosno alata kao što su Canva, Adobe Spark, LinoIt, Padlet, Prezi i drugi.

Naši učenici sudjelovali su u dva video-susreta 28. travnja i 13. svibnja u trajanju po 45 minuta s učenicima iz partnerske srednje škole u turskom gradu Eskişehiru. Ovaj grad od 700 tisuća stanovnika često nazivaju "Malim Amsterdamom", a radi se i o studentskom gradu budući da se u njemu nalazi nekoliko fakulteta.

Srednja škola Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi ima oko 500 učenika, redovito sudjeluje u projektima Europske unije, iako se sama škola nalazi na azijskom kontinentu. Učenici ove škole često odlaze na razmjene učenika u Njemačku, a brojni nastavnici iz Turske upravo u ovoj školi predstavljaju svoje uspješne projekte. Saznali smo da škola nema "običnih" koševa za smeće, već samo spremnike za recikliranje, stoga ne proizvodi otpad, već sve reciklira u suradnji s gradom i regijom.

Učenici naše škole predstavili su svoj razred, školu, Delnice, Gorski kotar i Hrvatsku. Fotografije Gorskog kotara jako su se svidjele učenicima iz Turske te su pokazali interes za posjet u budućnosti. Naravno, vršnjacima iz Turske predstavili smo konačni rezultat našeg rada, prezentaciju u Preziju. Učenici iz Turske također su napravili kratku prezentaciju o recikliranju i obnovljivoj energiji te su s nama podijelili kako oni utječu na zaštitu okoliša.

Složili smo se kako dijelimo brojne zajedničke probleme, a u razgovorima smo se dotakli različitih tema, od koronavirusa, aktualnog Ramadana tijekom kojeg muslimani poste, do ekoloških problema. Saznali smo kako trenutno zbog konoravirusa i manje količine prometa dupini plivaju u Bosporu, a različite vrste ptica dolaze u donedavno izrazito zagađene gradove u Turskoj.

U Turskoj je često recikliranje ulja koja su dio njihove tradicionalne prehrane, a jednostavno je i odložiti stare baterije i odjeću za potrebite. Razgovarali smo i kako će mlađe generacije trebati pokušati ispraviti pogreške svojih predaka, no osvrnuli smo se i na činjenicu kako je danas puno lakše doći do hrane, odjeće i ostalih potrepština nego ranije pa iz tog razloga danas ljudska vrsta stvara više otpada nego u vremenima kad je sve bilo dragocjeno, kad su se predmeti češće popravljali i čuvali.

Stoga, pred nama je neizvjesno vrijeme u kojem svatko od nas treba aktivno pridonositi zaštiti okoliša. Mi ovim projektom pokušavamo dati svoj doprinos, no završetak projekta nikako neće označiti i kraj naše brige za okoliš. Štoviše, prilika je i plan za nastavak aktivnosti najesen.

The project ‘Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – EU Presidency Project 2019-2021’ is funded by the European Union and implemented by the Finnish NGO platform for development Fingo, the Romanian platform FOND, the Croatian Platform CROSOL and CONCORD, the European NGO Confederation for relief and development.