PREDAVANJE dr. sc. MARIJE MALNAR JURIŠIĆ

Autor: Zvonimir Imgrund, 22. 2. 2016.

Da je knjižnica Srednje škole Delnice mjesto raznih zanimljivih i edukativnih manifestacija, mogli smo se uvjeriti i ovog petka,19.2. na vrlo zanimljivom predavanju iz frazeologije. Naime, redovna profesorica na Filozofskom fakultetu Zagreb dr.sc. Marija Malnar Jurišić kao gost predavač projekta Zavičajni govor Srednje škole Delnice održala je vrlo zanimljivo i korisno predavanje iz područja istraživanja frazeologije s naglaskom na postupke i metode pri prikupljanju dijalektalnog korpusa. Također je prezentirala svoja istraživačka iskustva iz svoje zavičajne sredine: Tršća, Čabra i Prezida. Nakon predavanja namijenjenog ne samo maturantima gimnazijskih odjeljenja i trećim razredima, nego i nastavnicima uključenima u projekt, učenici su mogli postavljati pitanja i komentare. Raspravi se priključila predstavnica Matice hrvatske Nives Marjanović koja je u svom izlaganju progovorila o važnosti Matice hrvatske kao institucije te u knjižnični fond poklonila primjerak novog Goranskog zbornika 2 u kojemu su i dijalektalni te istraživački radovi učenika srednje škole i prof. Lisac. Svakako treba pohvaliti učenicu drugog razreda Petru Kalčić koja  je pročitala korpus frazema iz svog zavičajnog idioma – govora Stare Sušice. Zahvaljujemo prof. Mariji Malnar Jurišić na zanimljivom izlaganju te pomoći i stručnim savjetima iz područja bilježenja fonetskih ostvaraja goranskih otvornika te se nadamo još ponekom susretu. Uz učenike maturante i treće razrede predavanju su nazočili prof. Koraljka Renier Valinčić, prof. Jasminka Lisac, prof. Sabina Pašić, prof. Branka Mihajlović te prof. Davor Pleše.