Večer matematike u Srednjoj školi Delnice

Autor: Zvonimir Imgrund, 2. 12. 2016.

U organizaciji Hrvatskog matematičkog društva održana je prva večer matematike u našoj školi. Broj sudionika nadmašio je i najoptimističnija očekivanja. Druženje je započelo s gospodinom  Pleše Josipom i kratkim predavanjem o Vedskoj matematici  te kako brzo pomnožiti dva dvoznamenkasta broja ili množiti pomoću pravaca.

Učenicima i prisutnim profesorima ponuđeno je šest radionica u kojima su mogli iskazati svoju kreativnost i snalažljivost. Radionica preslagivanja tražila je spretnost u slaganju kvadrata iz različitih drvenih ili limenih oblika koje su izradili učenici 2MD razreda. Kako pomoću igle ,konca i kartona nastaje parabola, hiperbola, matematičko srce ili neki drugi geometrijski oblici i ornamenti moglo se saznati i napraviti u radionici Matematika i šivanje.

Što se sve može iščitati iz Pascalovog  trokuta i kakve veze on ima s prirodom koja nas okružuje i s nama samima saznajemo kroz Priču o Pascalovom trokutu. Kroz radionice Nemoguće figure  i Fleksagoni otkrili smo kako nacrtati  nemoguće figure  ili presložiti traku i napraviti šesterokut čiji će svaki karakteristični trokut imati istu oznaku. Veliko zanimanje izazvala je igra „4 u nizu“  čiji je pobjednik onaj koji prvi na sedam okomito postavljenih štapića naniže u bilo kojem m smjeru i 4  kuglice iste boje.

Arijana, Valerija i Branka zahvaljuju svim kolegama koji su pomogli u realizaciji ove večeri kao i svim učenicima koji su nazočili i sudjelovali u radionicama.