Pišem ti pismo – pismo Augustu Šenoi

Autor: Koraljka Renier Valinčić, 10. 5. 2017.

U subotu završnica natječaja „Pišem ti pismo“ uz dodjelu nagrada i priznanja

U subotu 13. svibnja 2017., uz Svjetski dan pisanja pisama (11. svibnja), u Središnjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica u 11.00 sati održat će se završnica natječaja Pišem ti pismo… natječaj za najpismo. Dobitnicima će biti podijeljena priznanja te nagrade Hrvatske pošte koja je bila suorganizator natječaja i Gradske knjižnice Velika Gorica.

REZULTATI NATJEČAJA PIŠEM TI PISMO… NATJEČAJ ZA NAJ PISMO

Ovogodišnji, šesti po redu, natječaj Pišem ti pismo… natječaj za naj pismo bio je otvoren za sudjelovanje od 27. ožujka do 5. svibnja 2017. Natječaj je raspisala Gradska knjižnica Velika Gorica u suradnji s Hrvatskom poštom povodom Svjetskog dana pisanja pisama koji se širom svijeta obilježava 11. svibnja, sa željom da podsjeti na zaboravljenu komunikaciju putem pisama, ali i sa ciljem poticanja pismenosti i pismenog izražavanja.

Za sudjelovanje u natječaju trebalo je napisati pismo i poslati ga putem pošte, a sudjelovati su mogli svi koji znaju – pisati! Ovogodišnji se natječaj odvijao pod motom „Zaljubljeni Šenoa i druge ljubavi“ i to povodom 150 obljetnice upoznavanja književnika Augusta Šenoe i njegove supruge, Velikogoričanke Slave pl. Ištvanić. Prvo Augustovo ljubavno pismo Slavi datirano je 27. ožujka 1867., a njihova je prepiska ušla u povijest kao jedna od najemotivnijih i najljepših u hrvatskoj književnosti. Kao inspiracija za pisma natjecateljima je mogla poslužiti Šenoina ljubavna priča, ali su mogli pisati i nekim svojim ljubavima…

Ovogodišnji odaziv na natječaj bio je zaista velik te  je  pristiglo 57 pisama iz 24 grada: Rijeke, Dubrovnika, Osijeka, Delnica, Splita, Koprivnice, Trnovca Bartolovečkog, Rovinja, Sandrovca, Pule, Marije Bistrice, Zaboka, Siska, Varaždina, Ičića, Vinkovaca, Virovitice, Nove Gradiške, Belog Manastira, Samobora te iz Zagreba, Velike Gorice, Vukovine i Donje Lomnice.

Prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Nada Mihoković Kumrić, književnica, te Ivana Grubačević i Lidija Badanjak, knjižničarke i djelatnice Gradske knjižnice Velika Gorica, odlučilo je o dobitnicima natječaja. Ove godine nagrađena su tri pisma u kategoriji odraslih i četiri pisma u kategoriji dječjih/omladinskih pisama.

Svojim kreativnim pismima skupno priznanje i poklon paket knjiga osvojili su i naši učenici: Krešimir Troha, Marta Kaloper, Ema Bukovac, Ivan Janeš, Zvonimir Mrle, Ida Glad, Ana Radošević, Petra Kruljac, Patricia Petrović.

Dodjela nagrada i podjela priznanja održat će se u subotu 13. svibnja 2017. u 11.00 sati u Središnjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica, Zagrebačka 37, Velika Gorica uz uvodnu riječ ravnateljice Gradske knjižnice Velika Gorica Katje Matković Mikulčić i predstavnice Hrvatske pošte Stele Prislan Fujs. Objašnjenje odluke žirija izložit će književnica Nada Mihoković Kumrić.

Na dodjeli će biti izložen dio postava s nedavne izložbe ljubavnih pisama Augusta Šenoe i Slave pl. Ištvanić u memorijalnoj Kući Šenoa u Zagrebu koji nam je za ovu prigodu ustupila kuratorica zbirke Šenoa Jasmina Reis