Noć knjige – Knjigomir među srednjoškolcima

Autor: Davor Pleše, 29. 4. 2019.

I ove godine učenici Srednje škole Delnice obilježili su Noć knjige, ove godine posvećenu omiljenom književnom liku. Manifestacija je obilježena kroz međupredmetnu suradnju Hrvatskog jezika i Engleskog jezika te međuinstitucionalnu suradnju s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Delnice u kojoj se događanje i odvijalo. Sudjelovali su gimnazijalci 1.a razreda opće gimnazije te 3.b razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije, profesorice Nikolina Barbalić, Branka Mihajlović, Jasminka Lisac te ravnateljica Knjižnice Indira Rački Joskić i knjižničarka Olgica Glad Klepac.

Kroz interaktivni sat književnosti gimnazijalci Jakov Jakovac i Matija Ožanić iz 3. b predstavili su svoj omiljeni stripovski lik, a to je Superman, dok su Mateo Štimac i Roni Matković iz 1.a govorili o klasiku među stripovskim likovima – Alanu Fordu i grupi TNT.

Kako je lajt motiv ove Noći knjige, uz omiljeni lik, i poslovica, učenici, a i odrasli, prisjetili su se općepoznatih poslovica, izveli parafraze na neke od njih, a i dobro se nasmijali poznatim Grunfovim izrekama.

Drugi sat protekao je u raspravi o omiljenim književnim likovima. Stariji učenici mahom su prošetali kroz galeriju realističnih književnih likova odabravši Akakija Akakijeviča Bašmačkina, Emmu Bovary, Anu Karenjinu, no našao se tu i Goku koji "ima jako dobru frizuru" i "jako dobar apetit" te je "pozitivan i dobronamjeran lik bez trunke zla". Prvi razred u svoju galeriju uvrstio je glavnog lika iz Poeovog Crnog mačka, Stelu iz Gavranove Lutke, Holdena iz Lovca u žitu i Brunu iz Dječaka u prugastoj pidžami. Poea jer "ima mračne misli", a  Holdena "jer je bio pametan, ali nije volio učiti što ga dovodi do problema sa školom", Stelu jer "uči Marka da se ne ponaša prema ženama kao prema lutki".

Jedna od poslovica iz učeničkog pera glasi – Kada shvatimo što smo napravili i izgubili, kajemo se zbog toga. Na nju se odlično nadovezuje poslovica Na greškama se uči koja, pak, veže poslovicu Pametan čovjek uči na tuđim greškama, a budala na svojim. U opuštenoj atmosferi i uz gostoljubive domaćine možemo samo zaključiti – vidimo se i iduće godine!